Futbal spája ľudí aj mimo súťažného obdobia. Niekoľko hráčov prvého tímu spolu s trénerom, ako aj s niekoľkými dorastencami, počas zimy nie len utužovalo partiu, ale aj otužovalo svoje telo a ducha na spoločných otužovaniach. Ako sa k tejto aktivite naši hráči dostali rozpráva tréner “A” tímu, Jozef Danko.

“Na začiatku zimy som sa dozvedel, že Miro Sarvaš a Jožo Slovák sa otužovaniu venujú už určitý čas. Nakoľko som sa tomu aj sám chcel začať venovať, chytil som sa tejto informácie a začal som hľadať spôsob, ako spojiť príjemné s užitočným. Počas vianočných prázdnin sa nám síce nepodarilo spojiť sa do veľkej skupiny, no vždy sa podarilo nájsť niekoľkých odvážlivcov, vďaka ktorým sa skupinové otužovanie naozaj uskutočnilo.”

Príprava na otužovanie

Pred otužovaním je potrebné si najprv pripraviť adekvátny priestor – v tomto prípade to znamená rozbiť ľad. 

“Celkovo na moju otužovaciu výzvu zareagovalo 7 hráčov, čo považujem za veľký úspech. Verím, že sa mi ich v najbližšom období podarí aspoň jeden krát dostať všetkých naraz na jedno miesto, kde spoločne absolvujeme túto zdraviu prospešnú kúru. “

“Počas januára to bude už o niečo jednoduchšie. Pri našom prvom stretnutí hráči neverili, že to myslím vážne. Musel som ísť do vody ako prvý aby uverili, že to nie je len nejaká “pasca” na nich. Potom už nemali inú možnosť len sa pridať  smile. ” Odvtedy sme sa stretli ešte dva krát, a radi by sme v tejto aktivite pokračovali aj naďalej. Pre niektorých hráčov je otužovanie pevnou súčasťou ich životného štýlu, ktorý žijú aj so svojimi rodinami, preto som presvedčený, že takéto ľadové stretnutia budeme absolvovať aj v budúcnosti. 

Jozef Danko

Tréner musel ísť prvý…

Jozef Slovák

Jozef Slovák (vľavo) si otužovanie neodpustil ani na dovolenke.   Liptovská Mara, teplota vzduchu -6°C

Miroslav Sarvaš

Miroslav Sarvaš

Miroslav Gálik

Miroslav Gálik

Patrik Ďurica

Patrik Ďurica

“Vplyv chladu má niekoľko výhod nielen pre športovcov. Je to napríklad tvorba nových mitochondrií a zvýšenie ich funkcie, lepšia tvorba energie, rýchlejšia regenerácia a menej zápalov, optimalizácia hormónov, ale aj prevencia a alternatívna liečba mnohých zdravotných problémov a ochorení ako sú  obezita, inzulínová rezistencia, cukrovka, autoimúnne ochorenia, hormonálna nerovnováha (stresové, pohlavné, reprodukčné hormóny) a neurodegeneratívne ochorenia. 

Pravidelné otužovanie taktiež zlepšuje funkcie imunitného systému. Štúdia z roku 2016 potvrdila nižší výskyt respiračných ochorení u otužilcov

Otužovanie dokonca napomáha udržať si mladosť a odďaľuje starnutie! Vedecké štúdiá ozdravujúceho faktoru ľadovej vody na človeka odhadujú zníženie biologického veku organizmu pri dlhoročnom a pravidelnom plávaní v ľadovej vode od 5 do 15 rokov!”

Zdroj: Imunovital.sk

Začiatok zimnej prípravy

Po zimnej predpríprave nás čaká aj štart zimnej prípravy. Naši hráči sa prvý krát v novom roku spoločne stretnú už v utorok, 11.1.2022, kedy sa okrem iného dozvedia aj mená 6 súperov, s ktorými by sa mali stretnúť v plánovaných prípravných zápasoch. Ďalšie informácie o dianí v našom klube teda môžete očakávať už čoskoro! 

Pin It on Pinterest