Korona sezóna 2020/2021 bola náročná pre všetkých športovcov, no jej dopady sa budú ešte dlhý čas prejavovať predovšetkým na mládeži. Hráči, ktorí mali hrať 2 roky v kategórii mladších žiakov sa teraz po dvoch skrátených sezónach posúvaju k starším žiakom. Hráči, ktorí si mali dva roky v starších žiakoch zvykať na futbal na veľkom ihrisku, teraz prechádzajú do dorastu. Prípravky odohrali za dva roky len minimum zápasov…

Napriek všetkým týmto obektívnym faktorom, s ktorými sa všetci budeme spoločne boriť v nasledujúcich mesiacoch a rokoch, máme dôvody aj na pozitívne správy.

Prípravka

Vďaka jednotnému času trénovania prípravky U11 a mladších žiakov, mali naši najstarší prípravkári často možnosť zmerať si sily aj proti starším súperom. Dôležitým krokom bolo však aj vytvorenie športovej školičky, ktoré umožnilo deťom od 5 do 9 rokov zbierať prvé futbalové skúsenosti v primeranom kolektíve.  Do projektu športovej školičky sa nám v priebehu 6tich týždňov podarilo zapojiť celkovo 16 detí, čo nám vytvára skvelé predpoklady pre ďalšie fungovanie prípraviek v našom meste! 

Futbalová školička

Mladší žiaci

Výraznou posilou pre náš mládežnícky futbal sa na začiatku sezóny 2020/2021 stal tréner Miroslav Straško. V neľahkom období sa mu podarilo pritiahnuť k futbalu nové deti, pričom dokázal aj výborne spoupracovať s nižšou (U11), ako aj s vyššou (U15) kategóriou.

Vytvorenie pozitívneho vzťahu detí k futbalu, zlepšovanie individuálnych hráčskych zručností a pozitívna atosféra v tíme sú teda tými pozitívami, na ktoré môžeme byť v tomto tíme právom hrdí.

Sklotatran Poltár U13

Starší žiaci

Silná partia, ktorá sa navzájom podporovala. Trénerovi Jánovi Hruškovi sa počas leta podarilo vytvoril skvelú partiu hráčov, ktorá síce po prvej vlne korony začínala takmer úplne od nuly, no každým kolom sa zlepšovala. Veľkým pozitívom je taktiež to, že väčšina hráčov z koncového ročníka sa v júni už aktívne zapojila do tréningov v novotvoriacom sa tíme dorastu. 

Dorast U19

Letná príprava 2020 patrí už histórií. Vnútorné zmeny v tíme boli bolestivé, ale 4 dni pred prvým zápasom sa hráči rozhodli, že je pre nich futbal predsa len dôležitejší. 

Dominik Oláh, Marek Skrutek, Andrej Bavala, Juraj Kubiš, Erik Sojka, Dominik Kafka a Martin Oláh. To sú hráči končiaceho ročníka 2002, ktorým by sme sa aj touto cestou chceli poďakovať za rezprezentáciu nášho klubu, a popriať im veľa šťastia v ďalšom osobnom, ako aj futbalovom živote. Do tochto zoznamu musíme pripočítať ešte Jána Radiča a Dušana Filipiaka, ktorý sa síce pred sezónou rozhodli pre zmenu, no aj im za roky strávené v mládeži Sklotatranu Poltár patrí naše poďakovanie. 

Najväčším pozitívom skončenej sezóny dorastu je fakt, že sa podarilo utvoriť zdravší vzťah medzi A tímom a tímom U19, ktorí vyvrcholil prvými štartami našich futbalových nádejí v majstrovskej súťaži dospelých, resp. ich zapojením do letnej prípravy 2021. Je pravdou, že z končiaceho ročníka 2002 sa k dospelím v našom klube natrvalo presunul len jeden hráč (ostatní uprednostnili štúdium, prácu, alebo postupne počas corona prestávky skončili s futbalom), no na druhej strane silná skupina hráčov aktuálne patriacich vekovo do kategórií U18/U19 už naplno zarezáva v našom prvom tíme.  

Práve cesta zapájania starších dorastencov do tréningového procesu a zápasov A tímu je tou, ktorú by sme chceli postupne v našom klube naplno udomácniť. Veď predsa keď môžu hrať 18 roční hráči na Majstrovstvách Európy, prečo by nemohli u nás získavať skúsenosti s futbalom dospelých? Zároveň však ide o model, ktorý nám dovoľuje aj v našich podmienkach a špecifikách postupne produkovať hráčov pre potreby nášho prvého tímu, resp. celkovo futbalu dospelých v našoch regióne. 

Chceli by ste sa aj VY stať súčasťou Sklotatranu Poltár, a podieľať sa na rozvoji našich mladých nádejí? Chceli by ste pomáhať tvoriť hodnoty pre budúce generácie mladých ľudí? Máte radi futbal, resp. šport ako celok? Kontaktujte nás!

V týchto chvíľach hľadáme trénerské posily aj do projektu futbalovej školičky, resp. mladšej prípravky.

Táto “práca”, resp. poslanie, si vyžaduje predovšetkým trpezlivosť a pozitívny vzťah k deťom. Zo športového hľadiska vieme potencionálnych záujemcov zaškoliť, prípadne im aj pomôcť so získaním trénerskej licencie. Dôležitá je len chuť venovať sa deťom! 😉

P.S.

Táto ponuku nie je len pre mužov 😉

Ženy dokážu do tréningu detí priniesť mnohé pozitíva, ktoré niektorí muži ani nevnímajú. A kedže základom v týchto kategóriách je všeobecná pohybová príprava, nie je nutné byť ani bývalou futbalistkou.

Článok pripravil Jozef Danko, športový riaditeľ mládeže TJ Sklotatran Poltár v sezóne 2020/2021

Pin It on Pinterest